preparatzKorty zon to hormon zmniejszający obrzęk błony śluzowej oskrzeli i wydzielanie śluzu. Jest dostępny w formie tabletek i zastrzyków, a także inhalatorów kieszonkowych i rozmaitych kapsułek do inhalacji.

Steroidy występują w postaci tabletek, zastrzyków, kapsułek do inhalacji i inhalatorów. Długotrwałe przyjmowanie steroidów w formie tabletek i zastrzyków jest związane z wieloma przykrymi działaniami ubocznymi.Natomiast inhalatory i kapsułki do inhalacji używane zgodnie z przepisaną dawką nie powodują żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Pojawienie się steroidów zrewolucjonizowało leczenie astmy. Mali pacjenci odczuwają wielką ulgę od pierwszej chwili ich użycia. Ogólnie mówiąc, preparaty steroidowe są zalecane, gdy działanie innych leków jest za słabe. Niezadowalająca skuteczność leków stosowanych zwykle w stadium 1 oznacza poważniejsze zmiany chorobowe w płucach, czyli 2 i 3 stadium astmy. Działanie steroidów w inhalacji jest natychmiastowe — wielu chorym przynoszą one pełną ulgę. Chorzy mogą nareszcie porządnie się wyspać i wypocząć bez męczących duszności i kaszlu w nocy. Czteroletni David zachorował na astmę w wyniku powikłanego zakażenia dróg oddechowych. Z początku był leczony syropami i tabletkami. Odczuł tylko niewielką poprawę. Kaszlał i miał duszności miesiącami i bardzo rzadko przesypiał spokojnie noce. Podczas kolejnego badania lekarz zauważył, że chłopiec odkrztusza większą ilość śluzu, co wskazywało na poważniejsze zmiany w płucach. Leki stadium 1 już nie skutkowały i lekarz zapisał dziecku inhalator steroidowy. Bardzo szybko ilość wydzieliny zmniejszyła się i płuca odzyskały pełną sprawność — David przestał oddychać ze świstem i kaszleć. Wkrótce też chłopiec przeszedł na leki zapobiegające i praktycznie skończyły się jego kłopoty z astmą. Tabletki lub zastrzyki steroidów stosuje się w ciężkich atakach astmy lub gdy steroidy w formie inhalacji już nie są skuteczne. Właściwie leczona astma rzadko wymaga użycia tabletek lub zastrzyków steroidowych. Czasami, gdy dziecko ma zbyt wiele śluzu w oskrzelach i ma wyjątkowo dokuczliwe duszności, lek z inhalatora nie dociera do płuc na tyle głęboko, by przynieść choremu ulgę. Zaleca się wtedy jednorazową, krótkotrwałą kurację steroidową w postaci tabletek, które powodują „wysuszenie" i zapobiegają zwężaniu się oskrzeli. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…