NuzeniecNużeńce budzą coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów medycyny. Pasożytują one w gruczołach łojowych i w mieszkach włosowych.

Zajmują one często rejon powiek, nosa, czoła i brody. U niektórych osób rozmnażają się one także na skórze dłoni i stóp. Są one wykrywane u osób z przewlekłym zapaleniem brzegu powiek a także u osób z trądzikiem różowatym. Dlatego często uważa się, że mogą one być przyczyną tych dolegliwość. Nużeńce żywią się łojem, rozmnażają się w nim i powodują jego rozkład. Drążnią one skórę swoją obecnością i swoimi ekskrementami. Czopują one też ujście kanalików gruczołowych tym samym powodując zmiany w nabłonkach. Wszystko to może prowadzić do wtórnych zakażeń, mechanicznie mogą się, bowiem dostać pod skórę bakterie i grzyby. Ich obecność pobudza reakcje immunologiczne i wywołuje miejscowy stan zapalny. Może to doprowadzić do zapalenia brzegów powiek. Pojawia się świąd i pieczenie powiek. Jako pierwsi zapowiedzieli walkę z nużeńcami kuliści. Chodzi oczywiście o przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Ale może mieć ono też inne przyczyny. Za pomocą odpowiednich preparatów można się pozbyć nużeńców w kilka miesięcy. Kuracja wymaga systematyczności i dobrej współpracy z lekarzem. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Fizjoterapeuta z Krakowa Pasternak polecam Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…