alkoAlkohol z kieliszka aż w 20% wchłania się już w jamie ustnej a przecież stąd do mózgu już bardzo niedaleko. Pozostałe 80% wchłania się do krwi za pomocą przewodu pokarmowego tym samym zostaje zaburzona praca komórek nerwowych.

Możemy to zaobserwować, jako bełkoczecie, plątanie nóg, opadanie powiek pijanego człowieka. Jeśli alkohol pijemy często to nasz organizm przyzwyczaja się do regularnych dawek tym samym zwiększa się nasza tolerancja na alkohol. W tej sytuacji dochodzi do tego, że do upicia będziemy potrzebowali coraz to więcej alkoholu. Po pewnym czasie dochodzi do tego, że komórki organizmu zaczynają się domagać dawki alkoholu by mogły normalnie funkcjonować. Wpływa on na cały układ nerwowy, dlatego jest on groźny. W mózgu zaczynają uwalniać się endorfiny, dlatego jest też nam dobrze. Przez to mamy ochot na kolejnego drinka. Po kilku kieliszkach następuje zmniejszenie aktywności układu nerwowego. To wszystko podwoje, że ludzie się uzależniają, najważniejszy jest fakt ze komórki organizmu są tak przyzwyczajone do alkoholu, że nie potrafią prawidłowo bez niego funkcjonować. Mózg osoby uzależnionej zaczyna pracować także dopiero po pewnej dawce alkoholu, koło się zamyka. Człowiek, który raz uzależnił się od alkoholu na zawsze traci możliwość kontroli nad piciem i nigdy jej nie odzyska – tak twierdzą zgodnie wszyscy naukowcy. Po prostu niemożliwe będzie wypicie dwóch lampek wina w towarzystwie i tyle, dlatego wielu alkoholików wraca do nałogu. Najważniejsze w leczeniu jest to, że alkoholik musi wiedzieć, że życie jest piękne i daje wiele radości także na trzeźwo. Musi się on nauczyć kierować swym losem i nie wychodzić z założenia, że na problem najlepszy jest kieliszek. Najtrudniejszy jest początek czyi odstawienie pierwszej butelki, powoduje to tak zwany zespół abstynencki. Występują dreszcze, poty, rozdrażnienie, skurcze, majaczenie. W czasie terapii alkoholik uczy się o tym, co jest wartościowe, odzyskuje kontakt z rzeczywistością, zaczyna kierować własnym losem. Z czasem terapia by była skuteczna musi przekształcić się w sposób życia bez trunków. Bardzo ważne są terapie gdzie chorym wyświetlane są filmy, prowadzone rozmowy, często mogą oni brać przykład i rozmawiać na osobach, które już wiele lat temu wyszły z nałogu. Niestety bardzo często jest tak, że aby alkoholik poszedł na odwyk to musi on sięgnąć dna. Jest to różny poziom czasem bardzo głęboki. Dla jednego będą to omany a dla innego delirka, jeszcze dla innego robienie pod siebie. Często wystarczy, że dana osoba utraci prawo jazdy. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…