szkarlatynaSzkarlatyna jest wywoływana poprzez paciorkowce, przy czym jest wiele rodzajów tej bakterii, ale za tą chorobę jest odpowiedzialna tylko jedna z nich – Streptococcus pyogenes.

Bakterie z tej grupy wywołują anginę, a inne z nich zamieszkują w naszej jamie ustnej czy też skórze. Bakteria powodująca szkarlatynę występuje w kilku odmianach i przez to nie udało się jeszcze stworzyć skutecznej szczepionki przeciw tej chorobie. Bakteria wywołująca szkarlatynę przenosi się drogą kropelkowa lub przez kontakt bezpośredni. Okres wylęgania wynosi od dwóch do czterech dni. Zaczyna się od wysokiej gorączki, bólu gardła, powiększonych migdałków i węzłów chłonnych. Często ma miejsce też ból brzucha i wymioty. Dlatego trudno odróżnić tę chorobę od anginy. Jednak jest jeden objaw niewystępujący podczas anginy, jest to drobna swędząca wysypka. Uwidacznia się ona na skórze w ciągu 24 godzin od zachorowania. Są to małe drobniutkie plamki wielkości łebka od szpilki. Najczęściej występuje na tułowiu i brzuchu, bywa swędząca, plamki mogą się zlewać. Na twarzy chorej osoby pojawia się rumień, który nie obejmie skóry przy nosie i wokół ust. W pachwinach, pod pachami i na podbrzuszu widać czerwone linnie, które mówią nam o tym, że występuje wzmożona łamliwość naczyń włosowatych. Zmiany tego typu utrzymują się nawet po wyleczeniu przez kilka dni. Po wyleczeniu skóra zaczyna się łuszczyć grubymi płatami, co widać najwyraźniej na stopach i dłoniach. Stan taki może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Czasem, gdy lekarz nie zauważył wysypki, lub po prostu była ona nie widoczna to ten objaw skłania do rozpoznania szkarlatyny. W większości przypadków zmiany skórne ustępują bez śladu. Szkarlatyna jest chorobą wywołaną przez bakterię, czyli metoda ich zwalczania jest antybiotyk. W leczeniu tej choroby stosujemy penicylinę i jej pochodne. Jełki osoba chora jest uczulona na tę grupę antybiotyków to można też zastosować te z grupy makrolitów. Leczenie zwykle trwa od 10 do 14 dni o pod żadnym pozorem nie można go przerwać, nawet, jeśli objawy ustąpią. Jeśli choroby nie doleczymy do końca to spowoduje ona groźne powikłania związane z obecnością przeciwciał. Do antybiotyku trzeba też jednocześnie podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Gdy leczenie dobiegnie końca to koniecznie trzeba się udać do lekarza by mieć stu procentową pewność, że choroba została pokonana. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…