astma90Podczas pierwszej wizyty u lekarza rodzice opisują niepokojące ich objawy. Wymieniają na ogół kaszel, świszczący i krótki oddech. Wtedy lekarz rozważa prawdopodobne przyczyny tych objawów.

Następnie bada dziecko, poszukując objawów potwierdzających jego podejrzenia. W czasie badania na przykład może stwierdzić nieprawidłowy rozwój klatki piersiowej. Po wysłuchaniu rodziców i zbadaniu dziecka lekarz wstępnie rozpoznaje przyczynę choroby dziecka. W wielu przypadkach rozpoznanie wstępne jest zupełnie wystarczające, gdyż dzieci często reagują dobrze i szybko na odpowiednie leki, co im przynosi ulgę, a dla lekarza stanowi potwierdzenie jego rozpoznania. Badanie krwi czy zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej oraz inne badania analityczne mają niewielkie znaczenie. Część dzieci należy jednak poddać dokładniejszym badaniom w celu dokonania lepszej oceny stanu ich zdrowia. Chodzi o upewnienie się, że dziecko ma prawidłowy skład krwi i nie brakuje komórek odpowiedzialnych za zwalczanie zakażeń. Określa, czy dziecko ma skłonności alergiczne. Określa, czy są obecne we krwi przeciwciała wskazujące na kontakt chorego z alergenami. Jednakże w rozpoznawaniu i leczeniu astmy testy analityczne nie wnoszą wiele nowego. Zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej robi się zwykle w celu wyeliminowania dwóch innych powodów kaszlu i duszności u dzieci: zwłóknienia torbielowatego, polegającego na nadmiernym wydzielaniu gęstego, lepkiego śluzu, lub też obecności ciała obcego, którym dziecko się zachłysnęło. W łagodniejszych postaciach astmy rzadko stwierdza się zmiany w badaniu radiologicznym klatki piersiowej. Zdjęcie robione choremu z ciężką postacią astmy może wykazać zmiany w płucach, chociaż nie wnosi to nic istotnego. Zdjęcie takie jest natomiast przydatne i konieczne w razie zakażenia układu oddechowego — pozwala zlokalizować i określić zakres zapalenia płuc, a po leczeniu — upewnia o zlikwidowaniu ogniska zapalnego. W przypadku dzieci szczególnie alergicznych wykonuje się czasami zdjęcie radiologiczne zatok bocznych nosa, by w razie jakichś zmian chorobowych szybko je wyleczyć. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…