grzyGrzybicę stóp i paznokci w obecnych czas można nazywać plagą.

Cierpi na nią już ponad 30 proc. Polaków. Grzybica to choroba zakaźna, którą można się najczęściej zarazić na basenie, w saunie, pod prysznicem, w łaźnie. Jej rozwojowi sprzyja noszenie nieprzewiewanego obuwia i skarpetek z włókien sztucznych, w których nasze nogi się pocą, są przegrzane i wilgotne. Choroba rozwija się najpierw między palcami u stóp, następnie przenosi się na podeszwy. Zakażona skóra swędzi, piecze, naskórek staje się zaczerwieniony z sączącymi się miejscami, które nieprzyjemnie pachną. Takie objawy daje najbardziej rozpowszechniona grzybica międzypalcowa. Bardzo ważne jest to by jak najszybciej zacząć leczyć grzybicę. Nieleczona bardzo szybko przenosi się na paznokcie nóg oraz rąk. Grzybica na paznokciach objawia się przebarwieniem bocznej części paznokcia na kolor biały, żółty lub szaroczarny. Następnie cała płytka paznokcia zaczyna grubieć unosić się, a brzegi paznokcie stają się postrzępione i obnażają łożysko przykryte masami rogowymi. Dodatkową dolegliwością jest ból przy najmniejszym dotyku. Zakażenie grzybicą wymaga długotrwałego leczenia pod ścisłym okiem dermatologa. Pierwsza faza grzybicy z reguły wymaga tylko leczenia miejscowego, które polega na smarowaniu zakażonych miejsc specjalnymi płynami, kremami czy maściami. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…