lek002Zasadą leczenia insulinowego jest systematyczne i stopniowe podwyższanie dawki insuliny podawanej w iniekcjach domięśniowych aż do uzyskania określonej głębokości hipoglikemii. Zabiegi insulinowe stosuje się zwykle przez kilka tygodni codziennie z jednodniową przerwą w tygodniu. Insulinę podaje się rano, na czczo o godzinie 6.00.

Dawka początkowa insuliny wynosi 4—8 jednostek, dawkę podnosi się codziennie według ścisłych zaleceń lekarza o 4—8 jednostek. Przepisaną dawkę insuliny pielęgniarka musi szczególnie dokładnie obliczyć, pamiętając, że omyłka może narazić chorego nawet na utratę życia. Dawki podwyższa się aż do pojawienia się śpiączki, która występuje po dawkach indywidualnie bardzo różnych, przeciętnie 60— 100 jednostek. Spotykamy jednak przypadki, w których nawet 200 jednostek jest dawką zbyt małą do wywołania śpiączki. Przeciwwskazaniem do wstrzyknięcia insuliny jest ciepłota ciała wieczorem 37,6° i rano 37,4°C, stany kataralne, grypowe, u kobiet — okres menstruacji.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…