lekarz225Leczenie uzależnień toksykomanicznych jest długotrwałym, sukcesywnym i zespolonym postępowaniem ściśle lekarskim oraz oddziaływaniem środkami poza-lekarskimi. Postępowanie lekarskie obejmuje współdziałanie farmakoterapii, psychoterapii i wstępnych poczynań rehabilitacyjnych. Czynniki poza-lekarskie w leczeniu uzależnień odgrywają doniosłą rolę.

Postępowanie specjalistyczne medyczne dokonuje się w instytucjach lecznictwa odwykowego, natomiast szeroko pojęta rehabilitacja społeczna w klubach pacjentów, w odpowiednio przygotowanej do tego procesu rodzinie, wreszcie powinny w tym procesie współdziałać zakłady pracy, organizacje społeczne i polityczne, a ostatnio nawet komitety osiedlowe. Dotychczasowe doświadczenie w leczeniu uzależnień pozwala na stwierdzenie, że tylko ciągłość czynnej postawy wobec alkoholika od momentu rozpoczęcia leczenia do chwili uzyskania pierwszych objawów świadomej postawy abstynenckiej może zapowiadać sukces terapeutyczny. Ze względu na to, że w instytucjach lecznictwa odwykowego leczone są przede wszystkim osoby uzależnione od alkoholu, mówiąc o tym lecznictwie rozumiemy, że chodzi tu o placówki leczenia alkoholików, gdyż narkomani leczeni są i w instytucjach lecznictwa odwykowego, ale i na oddziałach psychiatrycznych. wstępne oddziaływania lecznicze wobec alkoholika oraz leczenie podtrzymujące po opuszczeniu przez niego zakładu lecznictwa zamkniętego. Przy poradniach działają kluby leczonych pacjentów, które łącznie z działalnością poradni dążą do ukształtowania u alkoholika świadomej postawy abstynenckiej, którą pacjent wypracowuje w warunkach środowiska, w którym mieszka i pracuje. Czas leczenia w poradni jest zwykle długi i wyznaczają go sukcesy lub niepowodzenia terapeutyczne. Oddziały leczenia odwykowego przy szpitalach psychiatrycznych prowadzą leczenie tak zwane zamknięte, a więc w warunkach regulaminu szpitala. Przebywają tu pacjenci, którzy sami się zgłosili do lekarza lub zostali na leczenie skierowani postanowieniem sądu. Czas pobytu na oddziale odwykowym szpitala wynosić może najmniej 3 miesiące, najczęściej 6, a wyjątkowo dłużej, znowu w zależności od-wyników terapii. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…