zacmaZaćma w większości przypadków jest skutkiem starzenia się organizmu ludzkiego. Znacznie żadzie przyczyną jest wrodzona wada czy też urazy oka. Sygnałem świadczącym o rozpoczynających się problemach z dobraniem szkieł korekcyjnych jest widzenie jak przez mgłę czy też brudna szybę. Kolejny kro to problem wideniem barw, widzenie podwójne, trudności z prowadzeniem auta.

Choroba ta może zostać rozpoznana przez okulistę podczas rutynowego badania. Zaćmy nie wyleczymy tabletkami czy zastrzykami. Jeszcze kilka lat temu sądzono że zaćma musi dojrzeć, przestać rosnąc i dopiero wtedy można ja zoperować. Teraz operacje przeprowadza się gdy tylko zaćma zacznie utrudniać nam Zycie. Jeśli dotyczy ona obu oczu to nigdy nie operuje się dwóch jednocześnie. Najpierw przeprowadza się zabieg na jednym a dopiero po pewnym czasie na drugim. Zbieg w nowoczesnym stylu jest bezbolesny, trwa 15 minut ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Podaje się pacjentowi znieczulenie dożylnie oraz w ten sam sposób środki uspokajające. Cały czas pacjent jest przytomny i może rozmawiać z okulista. Wykonuje się dwa nacięcia o wielko sic około 2mm za ich pomocą do gałki ocznej wprowadza się mikro narzędzia. Potem zmętnienie jest rozbijane za pomocą ultradźwięków lub specjalnych płynów pod ciśnieniem. Rozbitą soczewkę wydobywa się na zewnątrz. Potem w odpowiednim miejscu umieszcza się sztuczną soczewkę. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej probolan. Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…