stomatolog01Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, to przyczyną ostrego ich bólu jest wnikanie drobin jedzenia, zimnego powietrza lub substancji chemicznych do kanalików zębinowych znajdujących się na powierzchni zębiny. Zdrowe zęby są pokryte szkliwem i osłonięte dziąsłami, jest to ich naturalna ochrona przed czynnikami, które mogą wywoływać ból. Gdy szkliwo na twoich zębach jest uszkodzone to odsłania kanaliki, które są wrażliwe i reagują na ciepło, zimno. Jest wiele przyczyn, które wpływają na nadwrażliwość zębów.

Najważniejsze z nich to po choroby dziąseł, bruksizm, czyli nerwowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, przez co nadmiernie ściera się ich powierzchnia, niedobór witamin i minerałów, które powodują pękanie powierzchni zębów, a także odpryskiwanie niewidocznych kawałeczków szkliwa i zębiny; choroby przewodu pokarmowego, podczas których dochodzi do wymiotów, czyli zwracanie do ust kwasu żołądkowego, który wytrawia szkliwo. Jeszcze nie została opracowana metoda trwale likwidująca wrażliwość zębów, ale można na wiele prostych sposobów radzić sobie z tą dolegliwością. Po pierwsze nie narażaj zębów na pękanie szkliwa np. przez obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisu czy ołówka. Po drugie jeśli jesz mięso, cytrusy i pijesz gazowane napoje, piwo, czy czerwone winno to napij się wody lub przepłucz nią usta po spożyciu tych produktów.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…