pielegniarka2Jeśli nasz organizm jest poddawany silnym emocjom to może nam towarzyszyć w takich momentach silne pocenie organizmu. Zjawisko takie często jest wywołane poprzez ból, zdenerwowanie czy też strach. Hiperhydroza to inaczej nadpotliwość. Zjawisko takie to zwiększone wydzielanie potu poprzez gruczoły potowe które w takim momencie potrafią wydzielić do dziesięciu razy więcej potu niż normalnie niezależnie od temperatury otoczenia. Przypadłość ta najczęściej rozwija się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania.

Jest ją łatwo rozpoznać ponieważ jakiekolwiek zdarzenie stresogenne wywołuje duże pocenie. Gruczoły potowe najczęściej działają wtedy w ściśle określonych miejscach. Nasz organizm poci się cały czas, jeśli towarzyszy nam nieprzyjemny zapach to znaczy że na naszym organizmie zgromadziły się bakterie które odżywiają się potem. Do ich zwalczania używa się substancji czynnych takich jak chlorowodorek glinu lub wystarcza stosowanie zwykłego antyperspiranu. Dla ciekawostki można dodać że podczas stosowania antyperspirantów to dopiero po 9 dniach ich stosowania działają one maksymalnie wydajnie. Czasem najbardziej potliwymi częściami naszego ciała są stopy i dłonie. Można temu towarzyszyć też drętwienie i marznięcie tych części ciała.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…