choroba001Najcięższa postać tej choroby, czyli wstrząs anafilaktyczny może spowodować nawet śmierć. Czynnikami, które najczęściej wyzwalają reakcję anafilaktyczną są leki, pokarmy i jad owadów. Ale są tez przypadki, że wywołuję ją takie czynniki jak wysiłek fizyczny, czy też gwałtowne oziębienie ciała.

Objawy najczęściej pojawiają się w ciągu kilku minut, choć czasem też w ciągu kilku godzin. Zaczyna się najczęściej od obrzęku skory, swędzącej pokrzywki, itp. W niektórych przypadkach pojawiają się objawy uogólnione np. układu pokarmowego, oddechowego i krążenia. Przy wstrząsie anafilaktycznym dochodzi do utraty przytomności, zatrzymania krążenia i oddychania. W najgorszej sytuacji są osoby cierpiące na alergie pokarmowe i choroby atopowe. Ale wstrząs taki może wystąpić także u tych, którzy nie są uczuleniowcami. W anafilaksji nie zawsze udział bierze mechanizm immunologiczny, objawy mogą pojawić się po pierwszym kontakcie z bodźcem. Czasem jest to efekt działania jednoczesnego dwóch czynników no pokarm i wysiłek fizyczny. Latem najczęstszą przyczyną wstrząsów anafilaktycznych są ukąszenia pszczół lub os. Najbardziej niebezpieczne są przypadki użądlenia osób uczulonych, dlatego jeśli ktoś podejrzewa u siebie możliwość takiej reakcji to warto zrobić test śródskórny by ewentualnie się przygotować do takiej sytuacji. Co ciekawe odczulanie jest refundowane przez NFZ, jest ono skuteczne w blisko 90% przypadków.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej http://niszcztradzik.pl. Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…