DoktorOtóż ból skroni może mieć przyczynę tkwiąca w naszym uzębieniu. A tymczasem, gdy dokucza nam ból Glowy to sięgamy po środki przeciwbólowe. Nie bierzemy pod uwagę ze może to być objaw stomatologiczny. Jeśli ból jest temu, zlokalizowany w okolicy skroni to może być to objaw choroby okluzyjnej. Polega ona na nieprawidłowym kontakcie zębów górnej i dolnej szczeki.

W wyniku tego stawy skroniowo żuchwowe nie pracują prawidłowo a mięśnie twarzy są przy tym zbyt napięte. W takiej sytuacji powstaje ból z Tm ze dopiero w zaawansowanym stadium tej choroby. Choroba ta ma jeszcze inne objawy. Występuje najczęściej u osób zgrzytających zębami w nocy, uskarżających się na wrażliwość zębów na zimne napoje oraz przy uczuciu zmęczenia mięśni twarzy. Specjaliści twierdzą, że tego schorzenia nie możemy bagatelizować a tymczasem wiele osób je ignoruje. W takiej sytuacji może dojść do utraty zębów. Ale ból okolic skroni wcale nie musi być na 100% powiązany z bólem zębów. Gdy ból głowy pojawia się przy dłuższym mówieniu albo przy żuciu gumy może to świadczyć o innej chorobie nazywanej zespołem Costena. Ból głowy może być też prowokowany przez ząb zatrzymany. Ma to miejsce, gdy z rożnych powodów ząb pozostaje w kości.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…