rozaJest to choroba zakaźna skóry i tkanki podskórnej. Chorują też naczynia limfatyczne. Jest to reakcja na pojawienie się drobnoustrojów, najczęściej są to paciorkowce z grupy A. Często do zakażenia dochodzi poprzez uszkodzenie skóry, które tworzy wrota dla drobnoustrojów do naszego ciała.

Ale możliwe też jest zakażenie na skutek interwencji chirurgicznych czy też ukąszeń owadów. Możliwe jest też zakażenie gronkowcem złocistym, choć ten przypadek jest znacznie rzadszy. Coraz częściej spotyka się też róże nowotworową, czyli powstałą na skutek obecności komórek nowotworowych. Choroba ta daje dość niespecyficzne objawy. Zaczyna się od pojawienia gorączki, która sięga nawet 40 stopni, do tego dochodzi złe samopoczucie, bóle mięśniowe, dreszcze. Dopiero potem po kilku dniach pojawia się na skórze czerwona zmiana. Może ona pojawiać się w różnych miejscach, ale w większości przypadków jest to twarz oraz kończyny dolne. Zmiana ta jest wypukła, jej kolor może być żywoczerwony lub nawet purpurowy. Widać wyraźnie odgraniczenie od zdrowej skóry. Objawy kliniczne są dość charakterystyczne, więc postawienie prawidłowej diagnozy nie jest trudne. Najczęściej osoby chore są hospitalizowane, choć nie każdy pacjent konieczni musi się leczyć w szpitalu. Decyduje o tym wiele czynników jak rozległość choroby czy czas jej trwania. W leczeniu stosuje się amoksycylinę, pochodną penicyliny, bywa, że dołącza się też inne środki farmakologiczne.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…