lekarz39oLeniwe jelita są zmora wielu ludzi, widac tendencję że częściej mają z tym problemy kobiety niż mężczyźni. Nie bez znaczenia jest też wiek, wraz że starzeniam się naszego organizmu starzeją się zakończenia nerwowe które kontrolują perystaltykę jelit.

Ale to nie wszystko bo wraz z wiekiem osłabieniu ulegają też mięsnie. Wszystko to powoduje że pokarm przesuwa się wolniej przez nasz układ pokarmowy. Na rytm wypróżnień wpływają też hormony, można dostrzec problemy z zparciami tuż przed miesiączką a także u kobiet w ciąży i w okresie okołomenopauzowym. Na zaparcia wpływ ma też stres, choroby i przyjmowane leki. Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, ale jeśli chcesz poprawić wypróżnieni to koniecznie zacznij od picia dużej ilości płynów. Woda pełni w naszym układzie trawiennym bardzo ważne funkcje. Jeśli do naszego organizmu dostaje się więcej płynów to masa stolca łatwiej przesuwa się do okrężnicy. Dlatego powinno się pic nawet 2,5 litra płynów dziennie. Pamiętaj że nie każdy napój dziąła przy zaparciach korzystnie. Weź pod uwagę że kofeina zawarta w niek™órych napijach sprzyja odwodnieniu naszego organizmu. Szkodliwy jest też alkohol, sprawia on że nerki zużywają w procesie filtracyjnym bardzo dużo wody a przez to może jej nie starczyć dla procesów trawiennych. Najlepiej pić wodę stołowa lub minerlaną.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…