ArtrozaPod ta nazwa kryje się zwyrodnieniowa choroba stawów, czyli miejsca połączenia dwóch kości. Łącza się one gładka chrząstką. Artroza może mieć podłoże genetyczne, ale w większości przypadków winny jest zły styl życia. Najgorsze jest chodzenie po twardej powierzchni, długie utrzymywanie ciała w jednej pozycji np. praca stojąca, szkodzi im zbyt intensywny sport, obciążamy je ciężka pracą.

Pierwszymi objawami artrozy jest ból i sztywnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa, drętwienie i sztywność ramion. Pojawia się ból przy zmianie pozycji, potem pojawia się leki obrzęk w stawie kolanowym pogarszający jego ruchomość. Na początku ból jest znośny, ale z czasem się nasila. Widać jego wzmożenie po wysiłku. Pojawia się sztywność powodująca utrudnione chodzenie w stawie biodrowym. Ból ten promieniuje na pachwinę, pośladki a nawet kolana. Diagnozę stawia się na podstawie wyników badan USG i RTG. Niezbędna jest ocena stanu chrząstki stawowej, trzeba też wykryć ewentualne wyrośla kostne. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, możliwe jest też zaciągnięcie płynu maziowego za pomocą strzykawki, jeśli obrzęk nie ustąpi. Pomocne będą ciepłe okłady, natomiast boli i obrzęk zlikwidują zimne okłady. Jeśli zmiany są zaawansowane to stawu nie da się całkowicie wyleczyć, możliwe jest tylko spowolnienie jego degeneracji.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…