alzheimerSchorzenie to powstaje w wyniku odkładania się w mózgu dwóch rodzajów białek. Jedne z nich odkładają się wewnątrz komórek nerwowych a inne w przestrzeni między nimi. Tym samym powstają amylowe blaszki starcze.

Złogi te z początku zaburzają prawidłowe działanie neuronów, ale z czasem prowadzą do ich degeneracji i obumierania. Proces ten zostaje uwidoczniony dopiero po latach, gdy uszkodzonych zostaje około 70% neuronów w obszarze istotnym dla procesów pamięciowych. W tym okresie najbliżsi najczęściej nie dostrzegają żadnych symptomów, najczęściej chory sam się orientuje, że dzieje się coś niepokojącego. Podczas rozmowy zaczyna brakować słów, gubi się przedmioty codzienne go użytku. Z czasem jest gorzej, upośledza się motoryka a potem nawet mowa. Choć złogi odkładają się u wszystkich to nie każdy zapada na demencję, ważne tu jest tak zwane oczyszczanie się mózgu. Potwierdzono tu działanie dziurawca, który pomaga w oczyszczaniu mózgu. Działanie tej rośliny zależy od sposobu jej przygotowania. Napary wodne stosowane są przy schorzeniach układu pokarmowego i wątroby. Wyciągi z tego ziela pomagają w leczeniu depresji. Dziurawiec redukuje powstałe złogi i regeneruje neurony. W aptece można już kupić wyciąg z dziurawca na bazie 80% etanolu.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…