dieta-zdrowieNiedobór wielu substancji odżywczych w diecie jest niepożądany, ale przedawkowanie wielu z nich jest groźne. Weźmy na tapetę błonnik, którego głównym źródłem są warzywa, szczególnie strączkowe, sporo jest go też w owocach, kaszach i płatkach.

Zawierają go także produkty wykonane z mąki pełnoziarnistej. Potrzebujemy go około 40 gram dziennie. Tym czasem na przykład trzy łyżki płatków owsianych mają go aż 20 g. Błonnik ułatwia przechodzenie pokarmów przez jelita, zapobiega zaparciom i nowotworom jelita grubego. Tworzy on też na ścianie jelita błonę, która utrudnia wchłanianie cholesterolu. Nadmiar błonnika może być powodem wzdęć, biegunki i bólu brzucha. Może on także nabujać wchłanianie wielu witamin czy leków takich jak tabletki antykoncepcyjne. Dlatego nie wolno przyjmować leku w czasie posiłku, przerwa między jedzeniem a zażyciem leku powinna wynosić więcej jak 1h. Jeśli jesz zbyt dużo białka to możesz nieświadomie obciążać wątrobę. Białko buduje mięśnie i komórki naszego ciała. Ale ma ono wpływ na zęby i kości a także włosy i paznokcie. Ale w nadmiarze przeciąża on nerki i wątrobę. Może doprowadzić do zmian miażdżycowych, chorób serca i bezsenności. Pamiętaj też, że czosnek utrudnia krzepnięcie krwi. Możemy go zjeść jeden ząbek w ciągu dnia. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…