4534Jeśli chodzi o układ moczowy to najczęstszą jego dolegliwością jest zapalenie dróg moczowych.

Żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na tę chorobę, należy stosować się do kilku wskazówek. Musimy dużo pić. Nie tylko herbatę i kawę ale także soki, herbatki ziołowe i wodę w ilości 1-2 litry dziennie. W ten sposób produkuje się więcej moczu, jest on wydalany a razem z nim bakterie które mogą powodować zapalenie. Kolejnym plusem picia dużej ilości płynów jest fakt że bakterie trudniej się rozmnażają w rozrzedzonym moczu. Następnie korzystajmy z toalety zawsze gdy tylko odczuwamy taką potrzebę, nie przetrzymujmy moczu. Gdy tak robimy to zwiększa się ryzyko powstania zapalenia. Kobiety u których często występuje zapalenie muszą się podmywać przynajmniej dwa razy dziennie. Ważne też by po skorzystaniu z toalety podcierać się od przodu do tyłu. Gdy kupujemy płyn do higieny intymnej to zwróćmy uwagę na jego Ph, powinno ono być neutralne. Nie kąpmy się nazbyt często i długo w wannie. Pod tym względem prysznic wypada bardziej korzystnie. Jeśli musisz skorzystać z publicznej toalety to używaj nakładki na deskę lub płynu który ją zdezynfekuje. Podczas miesiączki należy wkładać tampony na góra 2 – 3 godziny. Raz w roku należy wykonywać ogólne badanie moczu. Jeśli jesteś w ciąży to rób to częściej, nawet co miesiąc. Jeśli prowadzisz intensywne Zycie seksualne to ryzyko zapalenia pęcherza jest większe u ciebie. Podczas stosunku bakterie z odbytu i okolic pochwy mają łatwiej przedostać się do cewki moczowej i do całego układu. Dlatego wskazane jest sikanie zaraz po stosunku by oczyścić drogi moczowe. Najlepiej by była oboje parzyli prysznic przed i po stosunku. Gdy masz wielu partnerów pamiętaj o prezerwatywie. Jeśli na coś chorujesz i stosujesz kuracje antybiotykową to pamiętaj o probiotykach. Gdy tylko wystąpią pierwsze objawy zapalenia udaj się natychmiast do lekarza. Mowa tu o świądzie, pieczeniu, bólu, częstym i bolesnym oddawaniu moczu. Jeśli zapalenie się przeciąga to może dojść do zapalenia nawet w nerkach. Wszystkie leki należy stosować z umiarem po konsultacji z lekarzem. Rozwojowi choroby sprzyja noszenie krótkich spódnic, siadanie na mokrej ziemi lub betonie. Opisane porady nie są trudne do zrealizowania, natomiast zmniejsza ryzyko zapalenia pęcherza i to wielokrotnie. Kobiety znacznie częściej zapadają na tę chorobę ponieważ mają krótszy przewód moczowy i bakterie łatwiej mają dostać się do organizmu. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…