Karnawał to okres hucznych zabaw, podczas których spożywa się dużo niezbyt zdrowych i kalorycznych posiłków. Nie stronimy też od alkoholi i słodkich napojów. To wszystko powoduje, że w tym okresie bardzo łatwo jest złapać kilka dodatkowych kilogramów.

Zresztą zima wymusza na nas inny styl życia niż przez resztę roku. Jemy zazwyczaj więcej i bardziej kalorycznych posiłków, raczej stronimy od lekkich dań.Wolimy też wolny czas spędzać w domu. A przecież wystarczy spacer by spalić trochę kalorii i natlenić organizm. Wiele zasad żywieniowych jest takich samych jak przez resztę roku. Jedzmy śniadania, dobrze jak to będzie nie później jak dwie godziny po przebudzeniu. Rano spalanie kalorii odbywa się szybciej, jeśli rano zjemy śniadanie to wieczorem będziemy też mieć mniejszy apetyt. Postaw przede wszystkim na białko i węglowodany złożone. Zima spożywanie węglowodanów powinno być większe niż przez resztę roku. Najlepsze będą jak wspomniałem złożone, znajdziemy je przede wszystkim w produktach z pełnego ziarna, w płatkach owsianych i brązowym ryżu. Uwalniają one dłużej zgromadzona energię, co powoduje, że dłużej będziemy też najedzeni. Przy ich spożywaniu nie wzrasta też szybko poziom cukru we krwi. Jedz powoli i opamiętaj, że sygnał z żołądka o tym, że jest pewny wędruje dopiero po 20 minutach od jego napełnienia.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…