strączkoweRośliny strączkowe cenne źródło witamin w naszej diecie.
Nasza dieta jest cały czas bogata w tłuszcze zwierzęce, czyli głównie mięso. Coraz więcej lekarzy i dietetyków zachęca do zmiany naszych nawyków żywieniowych. Ponieważ mięso, a raczej zwarte w nim białko obciąża pracę naszych nerek i wątroby, a zawarty w nim tłuszcz przyczynia się do powstawania miażdżycy, a także nowotworów jelita grubego.

Dlatego mięso powinniśmy jeść nie więcej niż 3 razy w tygodniu, resztę dni najlepiej zastąpić rybami, ale także roślinami strączkowymi. Jedną z roślin strączkowych, która z powodzeniem zastąpi nam mięso jest soczewica. Roślina ta ma łagodny smak, jest bardzo pożywana, oraz zawiera doskonale przyswajalne białko. Znajdują się w niej duże ilości witaminy A, C, B1, B2, B6 oraz mikroelementy w tym potas, wapń, magnez, fosfor i sód. Mimo iż jest rośliną kaloryczną to nie tuczy, ponieważ zawiera w sobie błonnik, który pęczniejąc w żołądku, daje nam na dłużej uczucie sytości. Jej koleją zaletą jest to, że ma niski indeks glikemiczny. Kolejną rośliną strączkową, która może nam zastąpić mięso jest cieciorka zwana również ciecierzycą. Ma ona delikatnie słodko-orzechowy smak. Jest również bogata w białko, oraz witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, oraz całkiem sporą ilość białka.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…