zdrowa-dietaWszyscy wiedzą, że jest i że błonnik jest zdrowy oraz niezbędny. Ale o tym, że pomaga on schudnąć wie już nieco mniej osób. Błonnik to nic innego jak włókno pokarmowe, które zawiera związki chemiczne wchodzące w skład roślin. Jest to nic innego jak część żywności pochodzenia roślinnego, nie jest ona rozkładana przez enzymy trawienne w naszym przewodzie pokarmowym. Jest to naturalnie występujący składnik w potrawach ze zbóż, nasion, warzyw i owoców.. Nie jest on trawiony, czyli uchodzi za substancję odżywczą.

Ale ze względu właśnie na tą właściwość jest bardzo cennym składnikiem naszej diety. Obecnie na pułkach sklepowych dominują produkty wysokoprzetworzone. W nich z kolei jest coraz to mniej włókna pokarmowego. Szacuje się, że przeciętny europejczyk w ciągu dnia zjada 15 – 20g błonnika. Spowodowane jest to nadmiernym spożyciem łatwo przyswajalnych węglowodanów pochodzących z białej mąki, cukru, łuskanego ryżu, oczyszczonych kasz. Badania pokazały, że zbyt małe spożycie błonnika sprzyja chorobom układu trawiennego, jelita grubego, otyłości, miażdżycy i kilku jeszcze innych chorób. WHO zaleca, aby dziennie w naszej diecie znajdowało się minimum 35g błonnika. Błonnik poprawia pracę naszego układu trawiennego, pomaga w odchudzaniu, powoduje, że szybciej odczuwamy sytość i dłużej ją czujemy.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…