DietaJuż sam tytuł nie jedną osobę przyprawi zapewne o ból Glowy. Przecież każdy z nas uważa go za wroga szczupłej sylwetki oraz zdrowego ciała. Tymczasem jest on nam niezbędny, przyniesie wiele korzyści pod warunkiem ze będziemy po niego sięgać z głową. Niektóre z nich są nam niezbędne w wielu procesach zachodzących w naszym ciele.

Na przykład kwas linolowy i linolenowy są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeszcze inne regulują metabolizm cholesterolu i innych substancji. Olej sojowy jest bogaty w witaminę E i jest jej głównym źródłem. Jest on niezbędny przy paznokciach, pięknej skórze i włosach. Kwasy nienasycone są pożyteczne, znajdziemy je chociażby w orzechach czy tłustych morskich rybach. Mimo tego, iż są one tłuste to pomagają obniżyć cholesterol. Pamiętaj jednak, że tłuszcz bardzo tuczy i większość energii nasze ciało odkłada na zapas właśnie w postaci tłuszczu. Chodzi o to, że jest to bardzo wydajny sposób. Z jednego grama tłuszczu powstanie około 9 kilokalorii energii a z białka czy innych substancji o połowę mniej. Z tym, że nie koniecznie tłuszcz powstaje na skutek zjedzonego tłuszczu. Otóż w większości przypadków jest to wynik zjadania za dużej ilości węglowodanów. Po prostu trzymajmy się tego, że tyjemy od nadmiaru kalorii a nie od nadmiaru tłuszczu. Tłuszcze takie powinny stanowić nie więcej jak 10 procent dziennej dawki kalorii.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…