LekarzSzczaw to roślina, którą oprócz w naszych ogródkach możemy znaleźć dziko rosnącą na łąkach. Są to zielone podłużne listki o kwaskowatym smaku. Jest bogata w witaminę C, beta-karoten a ponadto ma znikome ilości kalorii. Niestety nie jest to lubiana roślina w dziecięcym menu, natomiast u dorosłych, jeśli jest na nią sezon często gości na ich stołach.

W Polsce szczaw jest głównie składnikiem pysznej zupy. Jednak można go śmiało używać, jako składnik do farszów, pasuje do makronu oraz pizzy. W sałatce podaje się szczaw najczęściej z tartymi jabłkami rzodkiewką i natką pietruszki. Taką sałatkę doprawia się dressingiem z czosnkiem lub sosem majonezowo-jogurtowym. Roślina ta równie świetnie sprawdza się w towarzystwie ryb, zarówno wędzonych jak i smażonych. Może być również składnikiem sosu do ryb. Świetnie także pasuje do dań z kurczakiem. Elegancko i smacznie wyglądające danie a do tego szybkie w przygotowaniu to roladki drobiowe nadziewane farszem ze szczawiu i sera fety. Najlepiej smakuje młody świeżo zerwany szpinak. Sezon na te roślinę zaczyna się w czerwcu. Jednak nie traci on swoich właściwości po zamrożeniu idzie ki temu możemy mieć do niego dostęp przez cały rok. Należy tylko pamiętać o tym, że szczawiu nie należy jeść zbyt często, jeśli mamy problemy z nerkami lub cierpimy na choroby reumatyczne.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…