cholesterol5Cholesterol to tłuszcz który krąży w naszym krwiobiegu. Przenoszony jest on przez cząsteczki zwane lipidoproteinami LDL i HDL. Pierwsze czyli LDL to zły cholesterol a drugie to dobry. LDL transportuje cholesterol do komórek, jeśli wystąpi jego nadwyżka to HDL transportują ją powrotem do wątroby.

Część jest wykorzystywana do innych zadań, a pozostałość rozkładana i wydalana. Ale czasem dochodzi do takiej sytuacji że HDL nie daj sobie po prostu rady. Jeśli normy są przekroczone i trwa to dłuższy czas to może doprowadzić to do poważnych kłopotów. Cholesterol odkłada się na nią ściankach naczyniach krwionośnych w postaci blaszek które z czasem wapnieją. W ten sposób tworzą się przewężenia i zatory. Dojść może do zamknięcia światła naczynia krwionośnego. W rezultacie dochodzi do choroby wieńcowej i zawału serca. Walkę z nadwyżką cholesterolu powinniśmy zacząć od redukcji amsy ciała. W diecie powinno być mało tłuszczów zwierzęcych i mlecznych a więcej błonnika i fitosterolii. Do preparatów najczęściej stosowanych w walce z cholesterolem należą miedzy innymi statyny. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia incydentów wieńcowych, udarów mózgu i zabiegów rewaskularyzacyjnych. Alternatywą może być fitostatyna. Substancja ta jest otrzymywana z czerwonych drożdzy przy fermentacji ryżu. Drożdze te już tysiące lat temu były stosowane na różne dolegliwości.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…