cukrzycaCukrzyca to choroba, która stała się epidemią ówczesnych czasów. Jest ona przyczyną niewydolności nerek, ślepoty, zawałów serca a także amputacji. Na szczęście obecna medycyna wie jak sobie z nią radzić. Otyłość to jeden z najważniejszych czynników ryzyka cukrzycy typu 2.

Obniżenie masy ciała o 19 proc. zmniejsza ryzyko cukrzycy aż o 75 proc. Ponadto ponad u połowy mężczyzn z cukrzycą typu 2 stężenie testosteronu okazało się obniżone. Nie wiadomo jednak czy taka sytuacja jest przyczyną, czy tylko wskaźnikiem zaawansowania choroby. Pamiętajmy o tym, że tłuszcz tłuszczowi nie równy. I np. ten, który mamy na brzuchu i otaczających narządach wewnętrznych jest o wiele groźniejszy niż ten znajdujący się tuż pod naszą skórą, odkładany na biodrach i udach. Tłuszcz trzewny jest fabryką hormonów, które między innymi wpływają na naszą gospodarkę insulinową. Im mamy więcej centymetrów w talii, tym zachorowanie na cukrzyce jest wyższe. Jednak uwaga to gdzie będzie nam się odkładał tłuszcz jest najprawdopodobniej zapisane w naszych genach, a nie wynika z naszej diety, braku aktywności fizycznej czy innych czynników środowiskowych. Panie, które mają kształt gruszki czy klepsydry powinny się, więc cieszyć, ponieważ wystąpienie u nich ryzyko cukrzycy i chorób serca jest dużo niższe niż u pań o kształtach jabłka.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej limousine chicago. Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…