slodyczeWiele osób zastanawia się czy musza się wyrzekać słodyczy. W sumie nie są one potrzebne naszemu organizmowi do niczego. Jedzenie słodyczy w znaczących ilościach prowadzi do nadwagi i otyłości, przyczynia się też do próchnicy zebów, miażdzycy, cukrzycy typu 2 oraz podwyższa poziom cholesterolu.

Najgorsze jest to, że nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do słodkiego smaku. Wada słodyczy jest też to, że jeśli będziemy je jeść w nadmiarze to nie będziemy zjadać wystarczającej ilości innych posiłków, co przyczyni się do niedoboru niektórych składników. Słodycze mają w swym skaldzie cukier należący do węglowodanów prostych. Ta grupa cukrów w oka mgnieniu podnosi poziom glukozy we krwi. Inaczej jest z węglowodanami złożonymi. Najgorsze pod względem tycia jest pieczywo cukiernicze, czyli kruche ciasteczka, herbatniki, ciastka francuskie oraz batony i cukierki. Oprócz dużej ilości cukru mają one w swym skaldzie także tłuszcz cukierniczy najczęściej ten najgorszy, czyli utwardzony tłuszcz roślinny. Zawiera on dużo szkodliwych dla zdrowia substancji. Lody dla przykładu, wykonane w tradycyjny sposób są źródłem białka, wapnia i witamin z grupy, B. Mniej kaloryczne są lody jogurtowe a najmniej sorbety. W każdym rodzaju jest cukier, więc należy zjadać je z rozsądkiem.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…