miod-manukaO miodzie tym słyszy się coraz więcej. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco dokładniej. Jest on tak cenny gdyż zawiera aktywne biologicznie substancje chemiczne.

Jedną z nich jest metylogliksal, odpowiada on za 95% właściwości bakteriobójczych. Potrafi on zniszczyć bakterie Heklicobacter pylori, czyli te, które odpowiadają za wrzody żołądka i dwunastnicy. Ale zwalczy on też gronkowca złocistego, który powoduje biegunki i wymioty groźne dla życia człowieka. Miód manuka, zatem chroni nas przed zarazkami infekującymi nasz układ oddechowy. Manuka działa też ochronnie na nasz układ pokarmowy, poleca się go szczególnie osobom z problemami trawiennymi. Powoduje on wzrost bakterii jelitowych, hamując przy tym rozwój bakterii niepożądanych. Pomoże on przy bólu brzucha, niestrawności i wzdęciach. W miodzie tym mamy też antyoksydanty, które walczą z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak alzheimer czy Parkinson. Ale nawet w pełni zdrowe osoby odnoszą korzyści ze spożywania miodu manuka. Badania naukowe wykazały, że już dwutygodniowe stosowanie tego miodu zmienia skład naszej krwi. Rośnie liczba czerwonych krwinek i płytek krwi, poprawiają się też inne parametry. Miód taki najlepiej spożywać prosto ze słoika na czczo albo zostawić taką sama ilość miodu w wodzie na noc i rano wypić. Przy zakupie zwróćmy uwagę na zawartość MGO w miodzie.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…