intymna-opryszczkaMożna ją poznać po pojawiających się w miejscach intymnych pęcherzykach które znikają i pojawiają się co jakiś czas. Często też zamieniają się w ranki i wyglądają jak zimno na ustach.

To właśnie opryszczka której są dwa typy. Pierwszy to typ wywołany przez ten sam wirus co opryszczka na ustach. Drugi typ natomiast przenoszony jest poprzez kontakty seksualne. Ale objawy zarówno pierwszego jak i drugiego typu są podobne, na błonie śluzowej pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem. Gdy pękną to zamieniają się w strupki. Wirus który je wywołuje nazywany jest Herpes Simple typu I i II. Jest on spokrewniony z innymi odpowiedzialnymi m.in. za ospę wietrzną i półpasiec. Wirus ten raz złapany uaktywnia się co jakiś czas i nas atakuje. Jest podstępny bowiem skrywa się w komórkach nerwowych i czeka. Gdy tylko nasz organizm jest osłabiony to rozpoczyna on wędrówkę ku ustom albo ku narządom rodnym. Jak już tam dotrze to się uaktywnia. Przyczyną osłabienia może być miesiączka, przeziębienie, przegrzanie, stres. Typ II przenosi się jak wspomniałem przez kontakty seksualne ale i przez brudne dłonie. Często tak jest że zakażenie jest roznoszone przez osoby które nie są świadome że to robią. Zmiany na ustach czy w miejscach intymnych pojawiają się i usnują po około czterech dniach. Jednak u większości osób infekcja ta wraca kilka razy do roku. Najczęściej uaktywnia się ona w okresie miesiączki. Gdy zmiany są miejscowe i o małym nasileniu może nam pomóc miejscowe osuszenie i odkażenie specjalnymi maściami. Maść taka stosuje się zwykle kilka dni, nakłada się ją w miejscu występowania opryszczki co cztery godziny. Jeśli występują nawroty to do leczenia można dołożyć środki doustne. Wskazane jest zażywanie witamin z grupy B. Ciekawe efekty można osiągnąć poprzez biostymulację laserem. Dzięki temu tkanka w dany miejscu szybciej się regeneruje i gojenie jest przyśpieszone. Dobre rezultaty przynosi też specjalna nalewka z kłącza pięciornika lub dębianek. Preparatem tym moczymy watę i smarujemy nią miejsca chore przez kilkadziesiąt sekund. Należy to powtarzać kilkadziesiąt razy dziennie. Na niektóre kobiety działa także wyciąg z propolisu. Aby wspomóc leczenie można chore miejsca smarować witaminą E w olejku. Aby być pewnym że to opryszczka a nie inne schorzenie należy wykonać badanie immunofluoroescencyjne albo trzeba wykryć DNA wirusa. Innym sposobem jest wykonywanie badania surowicy krwi w odstępie dwóch tygodni. Szuka się tam wzrostu liczby przeciwciał przeciw wirusowi. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…