To, że czujesz się bardzo dobrze nie zwalnia cię z obowiązku kontrolowania stanu swego zdrowia. Tylko dzięki temu będziesz mogła spać spokojnie a w razie jakiś problemów wczesne wykrycie daje większe szanse na całkowity i szybki powrót do zdrowia.

Badania kontrolne są tak samo ważne dla naszego zdrowia jak prawidłowe odżywianie, ćwiczenia, dobry sen. Wcale nie chodzi tu tylko o nowotwory, bowiem ważne jest też wczesne wykrycie innych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę i kilku innych. Gdy kobieta ma już 20 lat to wkracza w dorosłe życie. W tym okresie jest ona zazwyczaj pełna energii i chęci do życia. Kobiety w tym wieku zajmują się pracą, nauką a do tego prowadzą aktywne życie towarzyskie. W tym okresie nawet rzeczy mniej zdrowe ujdą ci na sucho. Jednak w tym okresie warto nabywać nawyki dbania o zdrowie. Raz na trzy lata wykonuj badanie OB., morfologię i ogólne badanie moczu. Poziom cukry i cholesterolu trzeba kontrolować raz na 3 – 5 lat. Co dwa lata trzeba odwiedzać ginekologa, ale jeśli współżyjesz już seksualnie to musisz udawać się do tego gabinetu, co rok. W wieku 30 lat kobiety starają się już być idealnymi matkami i żonami. W tym okresie są one różnie aktywne jak te nieco młodsze. Często życie zawodowe przeplata się z obowiązkami domowymi. Często wtedy pojawia się stres i przemęczenie. Organizm w tym okresie jest jeszcze mocny i jakoś sobie z tym radzi, ale jeśli będzie to trwało dłużej to zapłacisz za to w przyszłości. Dlatego warto zadbać o siebie. Kobiety po 40 roku życia prowadzą już ustabilizowane życie zawodowe oraz prywatne. Kobiety w tym wieku już uważają bardziej na swe ciało, znają one je tez lepiej i potrafią dużo szybciej zareagować na jakieś nieprawidłowości. W tym okresie musisz zorganizować sobie więcej czasu na odpoczynek i regeneracje. W tym okresie powinnaś zacząć odwiedzać okulistę, jeśli palisz to musisz wykonać RTG klatki piersiowej. Kobiety powyżej 55 roku życia są już dojrzałe, mają odchowane dzieci i ustabilizowane życie. Wtedy najwięcej kłopotów jest ze stanem samopoczucia i zdrowia spowodowanym zmianą ilości hormonów w organizmie. Są to naturalne i nieuchronne zmiany, które czekają każdą kobietę. W tym okresie kobiety często po raz pierwszy odwiedzają reumatologa. Pomocna w tym okresie może okazać się zastępcza terapia hormonalna.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…