img0041Czasem dochodzi do sytuacji, że chory sam nie może w wystarczający sposób o siebie zadbać. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc osoby tej samej płci, dzięki czemu nie będzie on tak skrępowany. Zaczynamy od ułożenia go na plecach z nogami ugiętymi i stopami postawionymi na materacu.

 

Pod pośladki podkładamy ceratę. Następnie bierzemy gąbkę i moczymy w ciepłej wodzie z mydłem o naturalnych pH, albo używamy płynu do higieny intymnej. U mężczyzn trzeb zsunąć napletek i dokładnie umyć i naprowadzić go na swoje miejsce. U kobiet z kolei trzeba delikatnie rozchylić wargi sromowe by umyć ujście pochwy. Potem chorego musimy ułożyć na boku by mieć dostęp do szpary pośladkowej, która myjemy. Potem myjemy całe pośladki. Gąbkę przesuwamy do pasa w dół. Skórę w następnym kroku osuszamy ręcznikiem, ważne by zbytnio nie trzeć ciała. Gdy nie ma odparzeń to można skórę posmarować oliwką albo balsamem nawilżającym. W przypadku opieki nad chorym trzeba tez podawać mu nie rzadko leki. Pamiętajmy wtedy by tabletki popijać minimum połowa szklanki wody, nie podawać leków przeciwbólowych na pusty żołądek, leki w kapsułkach łykamy w całości. Ważne tez by antybiotyki zażywać na godzinę przed jedzeniem.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…