nieplodnoscW obecnych czasach niemal, co piąta para ma problemy z zajściem w ciążę. Ale medycyna nie śpi i potrafi im coraz bardziej pomóc. Dostępne są w naszym kraju metody, o których można było jakiś czas temu tylko pomarzyć. Dla wielu osób jest to dramat, kiedyś musieli oni radzić sobie z tymi sami, dziś jest już inaczej. O niepłodności można mówić wtedy, gdy Inie dochodzi do zajścia w ciąże przez rok regularnego współżycia.

Szacuje się, że taka właśnie sytuacja dotyczy Az 20 procent par., Jeśli ara jest młoda to można jeszcze próbować. Do poczęcia dochodzi w ciągu drugiego roku u kilku procent par., Ale jeśli jesteście już w poważnym wieku to nie ma, na co czekać tylko trzeba udać się do specjalisty. W określonych sytuacjach warto diagnostykę rozpocząć przed upływem roku. Twierdzi się, że za przyczynę niepłodności najczęściej odpowiada kobieta, jednak jest to nieprawda, wina może być zarówno po jednej, jaki i po drugiej stronie. Mało tego ostatnio zauważono, że coraz częściej winni są właśnie mężczyźni. Jakość męskiego nasienia od lat się pogarsza. Pół wieku temu w 1ml nasienia było około 50 milionów plemników dziś jest około 15 milionów. Winne jest tu zanieczyszczone środowisko, tryb życia, stres, używki, przegrzewanie jąder.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…