rakJak dotąd nie wykryto jeszcze czynnika, który powoduje raka szyjki macicy. Wiadomo jednak, że tak jak z innymi nowotworami, sprzyja mu kontakt z substancjami rakotwórczymi i promieniowanie jonizujące. Wiadomo również to, że im więcej kobiet w rodzinie chorowało na raka tym jest większe zagrożenie.

Ten rodzaj nowotworu to trudny przeciwnik, rozwija się przez długi czas, a nie daje żadnych objawów. Prawie 70 procent kobiet zgłasza się do ginekologa, gdy rak jest już w zaawansowanej postaci. Powodem tego jest to, że pierwsze niepokojące sygnały występują, gdy choroba jest już ostrym stadium. Rak może znajdować się w jednym lub obu jajnikach i często daje przeżuty do płuc. Żeby chronić się przed tym intruzem kobiety powinny regularnie wykonywać badania ginekologiczne. Ponadto unikać palenia papierosów, nadmiernego narażania się na promieniowanie RTG, a także unikać kontaktu z substancjami rakotwórczymi. Profilaktycznie można zażywać antykoncepcji hormonalnej zawierającej estrogeny i progestageny. Ryzyko zachorowania zostaje zmniejszone dzięki ciążom i porodom. Jeśli w rodzinie były zachorowania na raka szyjki macicy, wówczas te kobiety są w grupie o zwiększonym ryzyku. Dlatego powinny wykonywać dwa razy do roku przez pochwowe badanie USG oraz raz w roku oznaczać marker CA-125 – jest to badanie wykonywane z krwi.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…