szyjka-macicyTo tak naprawdę nic trudnego wystarczą regularne badania i cytologia. Szyjka macicy to bardzo ważny element układu płciowego kobiety. Chroni ona macicę, jajniki jajowody przed zakażeniami.

To przez nią plemniki przechodzą z pochwy do macicy. W czasie ciąży zamyka się ona co umożliwia donoszenie ciąży. Ta część macicy zmienia się pod wpływem hormonów. W okresie niepłodnym jest twarda, sucha i zamknięta. W miarę zbliżania się jajeczkowania jej ujście otwiera się i staje się ona bardziej wilgotna. Ten element ciała kobiety jest narażony na schorzenia, niektóre nie są groźne ale inne mogą być śmiertelne. Mogą ją nękać stany zapalne których główną przyczyna są drobnoustroje chorobotwórcze np. chlamydia. Przyczyną mogą być częste zmiany partnera. Źródłem bakterii czy grzybów jest pochwa skąd mikrob przenikają do szyjki macicy. Jeśli chodzi o dolegliwości to pierwszym objawem są upławy, możliwe są tez krwawienia międzymiesiączkowe. Zapalenie to można zdiagnozować u ginekologa który ogląda szyjkę poprzez wziernik. Jest ona wtedy zaczerwieniona i czasem lekko przerośnięta. By diagnostyka była kompletna trzeba przeprowadzić posiew i rozmaz z szyjki macicy. W terapii leczniczej stosuje się antybiotyki, leki dopochwowe a niekiedy też hormonalne. Kolejną dolegliwością jaka może dotknąć szyjki macicy są nadżerki i torbiele. Nadżerka to mała ranka w pochwowej części szyjki macicy. Zwykle jest skutkiem zapalenia szyjki. Czasem powstaje też w wyniku urazu możliwego w czasie porodu lub poronienia. Najczęściej nie daje żadnych dolegliwości, są one najczęściej wykrywane podczas badania ginekologicznego. Aby ocenić stan nadżerki trzeba wykonać cytologię. Gdy farmakologia nie daje rezultatu to możliwe jest wpylanie nadżerek prądem, zamrażanie azotem lub likwidacja falami świetlnymi. Najgroźniejszą dolegliwością jest rak szyjki macicy. Za jego rozwój odpowiadają niektóre typy brodawczaka ludzkiego HPV, jest to wirus przenoszony droga płciową. Na początku choroba nie daje objawów, dlatego tak ważne jest wykonywanie cytologii co rok. Wcześnie wykryte zmiany dają duże szanse na całkowite wyleczenie. Mamy szczepionki które chronią przed odpowiedzialnymi w 70% winowajcami. Szczepionkę przyjmuje się w trzech dawkach a jej koszt to 1400zł. 

 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…