klimakteriumWiele kobiet myli menopauzę z klimakterium. Ta pierwsza oznacza ostatnia miesiączkę w życiu kobiety i ma to miejsce zwykle między 45 a 55 rokiem życia.

Klimakterium obejmuje okres kilku lat wcześniej i później, kiedy to zaburzona zostaje gospodarka hormonami. Pierwsze objawy pojawia się po 40 roku życia, bo wtedy zaczynają się pierwsze zmiany hormonalne. Wraz ze spadkiem poziomu hormonów, w ciele kobiety zwalnia też metabolizm i zwiększa się tempo odkładania tkanki tłuszczowej. Ale to nie wszystko. Podnosi się poziom złego cholesterolu, tym samym zwiększa się ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy i jeszcze kilku innych chorób. Aby zachować zdrowie konieczne stają się zmiany w diecie. Ograniczamy ilość mięsa, tłuszczów nasyconych, alkoholu, kawy słodyczy a nawet soli. Na talerzu powinny Gościc przede wszystkim warzywa, owoce, nabiał oraz produkty bogate w białko, minerały i witaminy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na witaminę D i witaminy z grupy B. Cenny w tym okresie wapń znajdziesz przede wszystkim w chudym nabiale, pieczywie z pełnego ziarna, kaszach, figach i migdałach oraz zielonych warzywach. Musisz też spożywać więcej tłustych ryb morskich takich jak makrele, łosoś, sardynki. Dieta to nie wszystko, postaw też na aktywność fizyczną, wystarczy 30 minut aktywności fizycznej by znacznie zmniejszyć objawy klimakterium. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…