staw-kolanowyW kolanie znajduje się staw, który jest jednym z najbardziej obciążanych stawów w naszym ciele. Czasem jego niedomaganie jest skutkiem nieleczonych urazów więzadeł i łąkotki.

Winne może być też złe leczenie chorób reumatycznych. Jeśli zmiany w kolanie są niewielkie to bardzo dobry efekt dają ćwiczenia mięśni i zabiegi fizjoterapeutyczne. Przydatne mogą też być preparaty, które nie regenerują chrząstki stawowej, ale mogą być pomocne. Można też podawać preparaty z kwasem hialuronowym. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma metody powstrzymania zmian zwyrodnieniowych. Jeśli problem postępuje to często jedyną możliwością na poprawę stanu życia jest operacja. Przeprowadza się na przykład zabieg oczyszczenia stawu ze zniszczonych fragmentów chrząstki. W najgorszych przypadkach wszczepia się endoproteży. Każdy uraz powoduje złą pracę stawu. Powierzchnie szybciej się ścierają i z czasem rozwija się choroba zwyrodnieniowa. Wiązadła musza być mocne i nie mogą ulegać uszkodzeniu w zbyt łatwy osób. Jeśli uszkodzeniu uległ fragment chrząstki to wykonuje się w określonym miejscu nawiercenie małych otworków. Potem w tym miejscu tworzy sie blizna zastępująca chrząstkę.</ 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…