problemy-z-jelitamiJelita zazwyczaj pracują coraz gorzej wraz z wiekiem. Każdy, kto ma problemy z wzdęciami to wie, jakie jest to męczące i krępujące. Gazy gromadzące się w jamie brzusznej mogą zwiększyć jej obwód o nawet 5cm.

Mogą do tego pojawiać się bóle, przelewanie, burczenie. To wszystko powoduje, że jesteśmy skrępowani w towarzystwie, ponieważ wytwarzamy krępujące dźwięki słyszalne na zewnątrz. Zastanówmy się, dlaczego nasze jelita pracują coraz gorzej. U każdego z nas zalega w żołądku około 50ml gazów, a w jelicie grubym 10ml. Gazy te SA zużywane przez bakterie i wydalane. Ale u tych, co mają wzdęcia gazów jest znacznie więcej. Powstają one na skutek tego, że układ trawienny Ne przesuwa pokarmów AK szybko jak powinien, wtedy niekorzystne substancje pozostają za długo w naszym organizmie. Najczęściej przyczyną jest złe odżywianie i niewłaściwy tryb życia. Regularne posiłki stają się rzadkością, jemy w pośpiechu i codziennie o innej porze. Dolegliwości się nasilają przy diecie obfitującej w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste zawarte w cukrze, czekoladzie i białym pieczywie. Powodem może też być siedząca praca, która kurczy jelita. Lecenie zacznijmy od zastosowania korzystnej dla naszych jelit diety. Nasz przewód pokarmowy odczuwa ulgę, jeśli jemy małe i regularne posiłki. Najlepiej jak byśmy jedli pięć razy dziennie. Bardzo wskazane są dania z ryb, błonnik pokarmowy i produkty z pełnego ziarna. Z mięs musimy wybierać te, które mają jak najmniej tłuszczu. Warto też spożywać jogurty, które są wzbogacone o specjalne szczepy bakterii pro biotycznych. Bakterie te skracają czas przejścia pokarmu przez jelita. Unikajmy pokarmów, które powodują wzmożone wzdęcia. Są to przede wszystkim napoje gazowane, groch, warzywa kapustne. Posiłki należy jeść powoli, dokładnie gryźć małe kęsy. Nie śpieszmy się ni nie jedzmy rozmawiając przez telefon czy też z inna osobą przy stole, ponieważ takie zachowania powodują, że wraz z jedzeniem do żołądka trafia powietrze. Ta sama sytuacja ma miejsce podczas stresu. Powietrze trafia do żołądka, tam się gromadzi i trafia do jelit. W ten prosty sposób dochodzi do wzdęć. Dlatego ważne by się odstresować np. poprzez ruch. Wystarczy kilka razy w tygodniu uda cis na spacer, przy czym mogą też to być inne sporty, podczas których nasz brzuch jest rozluźniony. Ruch pomorze w przesunięciu gazów poprzez jelita oraz wzmocni mięsnie brzucha. Ze sportu najbardziej wskazane są biegi, marsze, spacery, pływanie. W leczeniu nieocenione są też tak zwane dobre bakterie. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Dobre i tanie logo firmowe w 2 dni? Tak u nas to możliwe sprawdź sam. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…