zawalOd razu na początku wspomnę, że zawał może wystąpić nawet u osoby, która wcześniej nie miała żadnych niepokojących objawów.

Chodzi o to ze wiele osób nie interesuje się tym tematem, ponieważ twierdzą oni, że to ich nie dotyczy. Jednak warto wiedzieć, jakie są objawy zawału i jak się go ustrzec. Do zawału dochodzi w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej, czyli tej, która doprowadza krew do serca. Zamkniecie to powodowane jest przez pękniętą blaszkę miażdżycową. Zawał serca charakteryzuje się kilkoma charakterystycznymi objawami. Zaliczamy do nich, ból w klatce piersiowej, który trwa ponad dwadzieścia minut, nagła duszność i brak powietrza, zasłabnięcie a nawet utrata przytomności. Jeśli takie objawy zostaną zauważone u siebie lub u innych osób to jak najszybciej trzeba skontaktować się z pogotowiem. Ratunkiem może być szybko wykonany zabieg angioplastyki, zwiększa szanse na przeżycie zwału i szyki powrót do normalnego życia. Sam zabieg nie jest bolesny, robi się tylko niewielki nakłucie w tętnicy udowej. Potem udrażnia się tętnice, pacjent od razu odczuwa ulgę, zmniejszenie bólu a nawet jego całkowite ustąpienie. O zdolności lub jej braku do podjęcia pracy decydują orzecznicy – lekarze ZUS. Jeśli uszkodzenie serca było niewielkie to po kilku lub kilkunastu tygodniach od przebytego zawału możemy wrócić do pracy. Jednak po zawale musimy stosować się do kilku zaleceń. Najważniejszy to rzucenie palenia, dieta uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Jeść dużo warzyw i owoców, kontrolować cholesterol, ciśnienie krwi. Ważne też by nie dopuszczać do nadwagi. Po zawale przez kilak dni powinno się przebywać na diecie płynnej. Kolejny etap to dieta ubogoenergetyczna do 1200 kcal. Powinna się ona składać z łatwo przyswajalnych posiłków. Ograniczmy także sól kuchenną. Lekarze nie potrafią jak do tej pory wykluczyć genetycznej skłonności od zwału serca. Jak dotąd nie ma żadnego badania czy testu, który by odpowiedział nam na pytanie czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Jednak, jeśli zawał miał miejsce u naszych rodziców czy też dziadków to możemy sądzić, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Po zawale jesteśmy zmuszeni przyjmować leki kardiologiczne. Najlepiej zażywać je po jedzeniu, ponieważ wtedy nie obciążają żołądka.Stawiaj na dietę bogatą w warzywa i owoce by nie dopuścić do zawału. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…