634646Obecne lato będzie bardzo obfite w komary, ostrzegają specjaliści.

Służą i ulewne deszcze, powodzie i wysokie temperatury, a tego w obecnym roku nie brakowało. Dzięki temu bardzo intensywnie się one rozmnażają. Najwięcej jest ich tam gdzie występują zbiorniki ze stojąca Wdą. Ale nie koniecznie bowiem do rozmnażania wystarczy im oczko wodne czy też kałuża. Jedna samica komara składa do 300 jaj, dlatego tylko w ciągu jednego roku może nas kąsać nawet siedem pokoleń komarów. Komar wyczuwa człowieka z odległości 100 metrów, reaguje on na pot a w szczególności na jeden ego składnik – 4-metylofenol. Jak pewnie wszyscy wiedzą bardzo intensywnie żeruje on od zmroku do wschodu słońca. Podobno jego aktywność wzrasta aż pięciokrotnie gdy jest pełnia. Na pierwszy ogień idą osoby wysokie, ubrane na czarno oraz o szybkiej przemianie materii. Z badań wynika że wegetarianie są bardziej podatni na ataki komarów. Aby czuć się bezpiecznie to warto pod ręką mieć kilka preparatów które skutecznie odstraszą komary. Mleczko jest wydajne gdy chcemy posmarować większe obszary ciała, sztyft raczej służy do ochrony w określonych punktach. Aerozol będzie przydatny nie tylko do ochrony skóry ale też można nim popsikać ubranie i włosy. Najbardziej skuteczne są preparaty zawierające chemiczne substancje takie jak DEET,. Ich opary powodują blokowanie wonienia u komarów, jednocześnie ukrywają zapach naszego potu. Najbardziej popularne są preparaty Bros, OFF A sio. Są jeszcze preparaty oparte na naturalnych olejach eterycznych, są one dużo zdrowsze. Można je stosować w postaci kremów które nakleja się ubranie. Jeśli chodzi o ataki komarów w domu to należy użyć moskitiery by zablokować im możliwość dostania się do budynku….. Przydatne jest też stosowanie preparatów zwanych ektrofumigatorami, wydzielają one substancje owadobójcze. Substancje wdychane przez komara zaburzają jego układ nerwowy. Jeśli chodzi o przesiadywanie w ogrodzie to skuteczna jest spiralka owadobójcza firmy bross lub Baygon. Można też używać lamp UV które będą wabiły komary, ich minusem jest to że zabija także pożyteczne owady. Skuteczne mogą też być różne olejki eteryczne a wśród nich szczególnie cynamonowy, kamforowy, miętowy, pomocne może też być łykanie witaminy B1. Jeśli jednak komary nas pogryzą t warto miejsce ukąszenia posmarować spirytusem salicylowym czy też Fenistilem. Samiec komara ginie zaraz po zapłodnieniu jaj, natomiast samica by je złożyć potrzebuje krwi. Komar nakłuwa się blisko 10 razy ponieważ tylko 5% naszego ciała ma naczynia krwionośne tuż pod skórą, a tylko te umożliwiają komarowi napicie się krwi. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…