Koronarografię nazywa się też angiokardiografią lub cewnikowaniem serca. Jest to badanie diagnostyczne, ale są takie sytuację, gdy podczas jego wykonywanie robi się angioplastyjkę.

Ta z kolei to poszerzenie naczyń krwionośnych, które uległy zwężeniu poprzez blaszkę miażdżycową. Zależnie od tego, jakim zdrowiem dysponuje pacjent badanie takie może trwać od kilku minut do kilku godzin. Przed planowanym terminem tego badania robi się szereg innych takich jak RTG, EKG, analizę krwi a czasem nawet echo serca. Pacjent kładzie się na stole. Nad łóżkiem znajduje się aparat diagnostyczny połączony z komputerem. Zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego, potem wkłuwa się specjalną igłę w tętnicę udową lub promieniową. Ta właśnie drogą wprowadza się cienki przewód nazywany cewnikiem. Następnie steruje się nim przesuwając powoli do ujścia lewej i prawej tętnicy wieńcowej. Przez cewnik następnie wstrzykuje się kontrast. Po pewnym czasie rozejdzie się on po naczyniach krwionośnych, wtedy też robi się szereg zdjęć rentgenowskich. Podczas badania lekarz daje też pacjentowi wiele poleceń typu wica gnij powietrze. Po usunięciu cewnika zakłada się opatrunek uciskowy. Trzeba z nim leżeć 10-12 godzin niemal nieruchomo by nie doszło do krwotoku. Po wszystkim trzeba pić jak najwięcej płynów by wydalić z organizmu kontrast. Potem ocenia się stan tętnic na podstawie zrobionych zdjęć.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…