Ręce musimy myć za każdym razem po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzęciem, przed jedzeniem, po kontakcie z innymi osobami, gdy podejrzewamy ze mogą być chore. Warto jest je myc też po kichaniu i kasłaniu.

Aby nie wysuszać skóry warto raz dziennie posmarować je kremem nawilżającym. Na każdym centymetrze kwadratowym naszych dłoni znajduje się kilka milionów bakterii. Sporo z nich jest nieszkodliwa, ale wśród nich są też bakterie chorobotwórcze, pasożyty i grzyby. Każdy z nas myje ręce średnio prze pięć sekund, a to zdecydowanie za krótko. Higienie tej części naszego ciała trzeba poświecić minimum 20 sekund. Już przez pierwsze 15 sekund mycia ginie 90% wszystkich bakterii i drobnoustrojów. Ważne jest by przed myciem zdjęć zegarek bransoletki i pierścionki. Pod nimi może kryć się najwięcej groźnych bakterii. Zaczynamy od namydlenia dokładnego dłoni, nie zapominamy też przy myciu o nadgarstkach, trzeba też zwrócić uwagę na okolice przy nadgarstkach i paznokciach. To szczególnie w tych miejscach lubią bytować bakterie. Mycie dokładne jest bardzo ważne, bo na dłoniach mogą znajdować się takie okazy jak bakterie coli, salmonelli czy też jaja tasiemca i owsików. Dłonie nasze cały czas czegoś dotykają i z tych miejsc zgarniają patogeny.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…