kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny Jamy Ustnej. Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Natomiast wieczorem około 74 proc. myje zęby tuż przed pójściem spać, a nie po kolacji. Zęby powinniśmy myć po każdy zjedzonym posiłku pastą z fluorem. Pamiętać też należy by systematycznie odwiedzać stomatologa, używać nici dentystycznej oraz żuć gumę bez cukru, wtedy kiedy nie możemy umyć zębów. Żucie gumy bez cukru zwiększa wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy nazębnej. Żucie gumy dodatkowo usuwa resztki pokarmu z zębów. Warto stosować wszystkie wymienione wyżej zasady, by uniknąć kłopotów z zębami. Zaniedbana jama ustna może prowadzić do próchnicy zębów, stanami zapalnymi a także brakami w uzębieniu. Brak zębów to nie tylko defekt estetyczny, ale również co zostało udowodnione, że wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…