MacierzyństwoWiele osób po terapii przeciwnowotworowej i po wyleczeniu nie może mieć dzieci, okazuje się to prawdziwym dramatem. Ale są metody zachowania płodności, więc jeśli leczenie onkologiczne nie musi się rozpocząć natychmiast to jest szansa na potomstwo. Ale nie zawsze takie terapie są skuteczne i każdy pacjent musi sobie z tego zdawać sprawę.

Obecnie wleczeniu raka stosuje się metody, które mogą obniżyć płodność lub nawet doprowadzić do bezpłodności. Występują zarówno zagrożenia dla kobiet i mężczyzn. U kobiet może dojść do zaprzestania wytwarzania przez jajniki komórek jajowych i wiele innych problemów. Płodność kobiety chorej na nowotwór jest uzależniona od jej wieku w chwili diagnozy i leczenia. Ważna jest też dawka i rodzaj chemioterapii oraz operowanego miejsca. Im dłużej trwa terapia tym większe dawki przyjmuje chory i dochodzi do większego uszkodzenia układu rozrodczego. Chemioterapia może uszkodzić lub zniszczyć komórki jajowe. Radioterapia zastosowana w pobliżu układu rozrodczego może go uszkodzić. Chemioterapia niszczy też plemniki męskie, może też dojść do uszkodzenia jąder, które wytwarzają hormony płciowe. Mogą też wystąpić w wyniku terapii problemy z erekcją. Nasienie może też być uszkodzone genetycznie. Takie uszkodzenie jak twierdzą specjaliści wraca do normy w ciągu dwóch lat. Dlatego panowie po terapii antynowotworowej powinni starać się o dziecko dopiero po tym czasie.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…