pokrzywaPokrzywa to rośliną, którą znajdziemy na polach, łąkach i w zaroślach. Może osiągać wielkości nawet do dwóch metrów. Większość z nas uważa ją za chwast, a ona ma wiele właściwości leczniczych. Wspomaga leczenie wielu chorób i wzmacnia nasz organizm. Kiedyś gotowano z niej zupę.

Pokrzywa jest bogata w mikro- i makroelementy, witaminy oraz antyoksydanty. Ponadto pokrzywa zawiera mnóstwo żelaza, dlatego może konkurować z preparatami krwiotwórczymi. Zawiera również cenne dla naszego organizmu jod, krzem, potas, magnez, fosfor, witaminy C, A, B2 i K. A ponad to w swojej bogatej ofercie witamin zawiera fitosterole korzystne dla naszego serca oraz chlorofil, który pomaga zachować naszą florę jelitową w zdrowej kondycji. Roślina ta korzystnie wpływa na produkcję krwinek czerwonych. Ma również właściwości moczopędne, co zapobiega zatrzymaniu się wody w organizmie, oraz przyśpiesza leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i kamicy nerkowej. Pomaga również w leczeniu prostaty. Działa również oczyszczająco na nasz organizm, wydala z niego szkodliwe substancję, w tym złogi kwasu moczowego, oraz złogi żółciowe znajdujące się w układzie pokarmowym. Pokrzywa ma właściwości bakteriobójcze, dlatego można ją stosować do przemywania ropnych zmian na skórze oraz do płukania gardła. Ponadto świetnie pomaga w walce z łupieżem, zapobiega wypadaniu włosom, oraz poprawia wygląd paznokci.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…