zapachzustPrzyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być wiele. Przede wszystkim zacznijmy od kontroli jamy ustnej u stomatologa. Najczęściej brzydki zapach z ust to problem niewyleczonych, psujących się zębów, kamienia nazębnego, a także stanów zapalnych dziąseł przyzębienia, paradontoza, zakażenia grzybicze błony śluzowej i jej owrzodzenia.

Dlatego tak ważna jest wizyta u dentysty. Następnie po wyleczeniu uzębienia trapiąca nas dolegliwość powinna minąć. Innymi przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust może być zła protez, pod którą dostaje się pożywienie. Ale również biały nalot na języku, który świadczy o zanieczyszczeniu bakteriami i jedzeniem. Powodem może być również, suchość w jamie ustnej z powodu niedostatecznego wydzielania śliny, która zmywa substancję o nieprzyjemnym zapachu. Powodem tych wszystkich dolegliwości są bakterie bytujące w naszej jamie ustnej lub namnażające się podczas stanów zapalnych np. gnilne, inaczej beztlenowe. Wytwarzają one lotne związki siarki gromadzące się np. w niteczkowatych brodawkach języka. Wnikają one głęboko, dlatego ani ślina, ani mycie zębów ich nie usunie. Oczywiście należy także odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli zęby będą wyleczone i będzie zachowana ich odpowiednia higiena, a niemiły zapach pozostanie, wówczas udaj się do internisty, bo przyczyną tych dolegliwości mogą być inne choroby.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…