pielegniarkaCały zespół pielęgniarski, jako rzeczywisty organizator życia chorych na oddziale psychiatrycznym, jest w pierwszym rzędzie odpowiedzialny za to, jak wpływać będzie środowisko szpitalne na przebywających w nim chorych. Stosunek do każdego chorego powinien być oparty na szerokich zasadach; rodzi się wówczas możliwość skuteczniejszego działania dla jego dobra niż wtedy, gdy pielęgniarka kieruje się jedynie wąsko pojętą opieką nad chorym.

Trzeba poznać „osobowość" chorego w każdej sytuacji, wtedy pielęgniarka dostrzega różnicę pomiędzy opieką formalną, zgodną z ogólnymi wymaganiami a prawdziwą pracą z chorym dla jego dobra. Pielęgniarka w procesie leczniczym nie może ograniczać się wyłącznie do wykonywania czynności manipulacyjno-pielęgniarskich, powinna ona umieć wyjaśnić choremu celowość zastosowania odpowiedniej metody leczenia, przygotować, zachęcić, zachowując przy tym postawę łagodną i kulturalną, ale równocześnie stanowczą. Działania mające na celu zlikwidowanie zmian chorobowych w psychice można określić jako „aktywne leczenie". Mówiąc o aktywnym leczeniu należy się zapoznać z zadaniami pielęgniarki przy stosowaniu poszczególnych metod leczenia. Leczenie chorych psychicznie daje tym lepsze wyniki, im rozpoczęte jest wcześniej po zachorowaniu. Bardzo ważne jest przy tym, aby leczenie było odpowiednio intensywne i przeprowadzone pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu.

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…