Sport to zdrowiePo udarze chory często długo musi wracać do pełni sił, czasem jest to też po prostu niemożliwe. Afazja to częściowa lub całkowita utrata umiejętności posługiwania się językiem, przyczyna jest niewątpliwie uszkodzenie struktur mózgowych. Objawia się to problemami z artykulacją dźwięków, co może doprowadzić do sytuacji, gdy sam chory nie rozumie swojej mowy. Chorzy mają też tendencję do uporczywego powtarzania danego słowa.

Ale z pomocą może nam przyjść terapia logopedyczna. Pierwszy jej etap najczęściej odbywa się jeszcze w warunkach szpitalnych. Logopeda stara się u osoby po udarze mózgu obudzić chęć do porozumiewania się. Jest to bardzo ważne, gdy z wiele osób po udarze mózgu cierpi na logo fobię. Podczas tego etapu choremu zadawane są proste pytania jak np. imiona bliskich. Logopeda może też pokazywać choremu obrazki i wymagać powiedzenia, co na nich się znajduje. Potem dodaje się kolejne ćwiczenia, dostosowując je do rodzaju afazji i głębokości zmian. Ostatecznym celem terapii jest w danym przypadku jest poprawna wymowa ze zrozumieniem. Najlepsze efekty osiąga się poprzez trzydziesto minutowe, codzienne zajęcia z logopeda. Jeśli chodzi o finansowanie top NFZ pokrywa koszty pomocy logopedy na oddziale rehabilitacji i w szpitalu. U chorych p[o udarze mózgu bardzo ważne jest wsparcie ze strony bliskich, bowiem wielu z nich popada w stany depresyjne.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…