hospitalizacjaHospitalizacja domowa stanowi cenne uzupełnienie zakresu usług innych form organizacyjnych psychiatrycznej opieki zdrowotnej, świadczonych zwłaszcza na rzecz osób w wieku podeszłym. Umożliwia ona z jednej strony prowadzenie terapii bez jatrogennego wpływu hospitalizacji, która stanowi może duży uraz dla chorych geriatrycznych, a z drugiej umożliwia choremu odbycie leczenia w warunkach domowych bez potrzeby hospitalizacji psychiatrycznej.

Ta forma leczenia ma szczególnie duże znaczenie dla chorych na psychozy endogenne, którzy uzyskują dobre remisje, w czasie których pracują, a kolejne pogorszenia stanu psychicznego mogą być usuwane w hospitalizacji domowej, bez potrzeby wykazywania się zwolnieniem z hospitalizacji. Wystarcza wówczas zwolnienie z poradni zdrowia psychicznego, które w odbiorze społecznym jest znacznie lepiej oceniane przez pracodawcę niż takie zwolnienie ze szpitala psychiatrycznego. Usuwamy wówczas konkretne zaburzenia psychiczne i stwarzamy pacjentowi lepszy status społeczny, który w naszych ocenach społecznych wielokrotnie decyduje o losie chorego. Opieka rodzinna nad psychicznie chorymi, zwana inaczej opieką domową, polega na tworzeniu choremu rodziny zastępczej, u której mieszka, pracuje i stara się nawiązywać na nowo utracone związki interpersonalne. Ten typ pomocy psychiatrycznej najlepiej udaje się zorganizować w regionach rolniczych Polski. Opieka rodzinna jest organizacyjnie związana ze szpitalem psychiatrycznym, który zapewnia choremu opiekę specjalistyczną lekarską, dostarcza leków, a nawet bielizny osobistej. Rodzina opiekująca się chorym otrzymuje miesięczne wynagrodzenie. Inne formy lecznictwa i pomocy społecznej obejmują kilka ważnych z punktu widzenia społecznego i leczniczo-rehabilitacyjnego form organizacyjnych. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…