LekarzOtyłością nazywamy stan, w którym dochodzi do patologicznego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w ciele. Jej ilość musi znacznie przekraczać potrzeby i możliwości pacjenta. U mężczyzn ma to miejsce, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej jak 20% masy ciała a 25% u kobiet. Rozpoznajemy ją na podstawie wskaźnika, BMI. U osoby otyłej wynosi on więcej jak 30.

Najbardziej groźna jest otyłość typu trzewnego, czyli brzusznego. Chodzi o to ze wiąże się ona w największym stopniu z ryzykiem takich chorób jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie i wiele innych. Możemy o niej mówić, jeśli u kobiet w tali jest więcej jak 80 cm a u mężczyzn więcej jak 94. Wszystkie wskaźniki wydają się potwierdzać, że powoli przyjmuje ona postać epidemii. Część otyłych zajada stres. Jest to kompulsywne jedzenie i zespół jedzenia nocnego. Otyłość może być też skutkiem schorzeń endykronologicznych. Na napady głodu możemy też się narażać poprzez zażywanie niektórych leków. W Polsce możliwość leczenia otyłości wraz ze specjalistom jest mocno ograniczona. Obesitolog to specjalista, który cieszy się największym uznaniem w USA, nie bez powodu zresztą. Jeśli chodzi o kraje europejskie to jest tu ich bardzo mało. Specjalista ten przeprowadza wszechstronna diagnozę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Dzięki temu można wybrać indywidualny sposób leczenia otyłości.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…