pielegniarka2Omawiając funkcjonowanie organizmów roślinnych przedstawiono, z konieczności w oderwaniu od siebie kolejno poszczególne procesy z zaznaczeniem ich funkcji, lokalizacji w organach lub nawet w określonych organellach komórkowych i wpływu czynników środowiska. Na zakończenie rozważań dotyczących funkcjonowania organizmu roślinnego jako całości należy omówić mechanizmy pozwalające na synchronizację wszystkich procesów oraz mechanizmy odbioru sygnałów ze środowiska zewnętrznego i sprawnej na nie odpowiedzi.

Niewątpliwie funkcje wszystkich procesów życiowych pozostają ze sobą w ścisłej współzależności. Proces oddychania zależy od fotosyntezy, której produkty są dla niego substratem. Transport asymilatów, jonów i wody uzależniony jest od oddychania, gdyż potrzebuje "waluty metabolicznej", czyli ATP. System przewodzący wodę i sole mineralne sieć naczyń ma za zadanie zaopatrzyć w nie każda komórkę; rurki sitowe zapewniają dostawę produktów fotosyntezy, czyli substratów niezbędnych do budowy nowo powstających komórek i do gromadzenia zapasów na okresy, w których nie będzie warunków do ich produkcji w procesie fotosyntezy. I tu pojawia się trudny problem, jakimi kryteriami "kieruje" się roślina decydując, w jakich proporcjach rozdzielić wszystkie wspomniane produkty, szczególnie wtedy, gdy nie ma ich w ilościach dostatecznych, na przykład w czasie długotrwałej pochmurnej pogody lub suszy hamującej proces fotosyntezy. Czy w takiej sytuacji niedostateczne zaopatrzenie poszczególnych organów w asymilaty jest proporcjonalne do ich masy, czy do ich zapotrzebowania?

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…